SHİRE ATI
SHİRE ATI

SHİRE ATI

SHİRE ATI


BİRLEŞİK KRALLIKDiğer Adları: ---
•	Kategori: Soğukkanlı Irklar

 


Açıklama
At Dünyasının ‘Centilmen Devleri’ olarak bilinen bu ırkın Büyük at ya da İngiliz Siyahı olarak bilinen ortaçağ atının neslinden geldiğine inanılmaktadır. Önceleri askeri amaçla kullanılan bu ırk sonraları tarım ve taşımacılık alanında kullanılmıştır. Devasa cüssesine rağmen kendine konulan lakabını hakeden bir mizaca sahiptir.
Kullanım Alanı
•	Genel Biniş
•	İş
•	Koşum
Mizaç
•	Çalışkan
•	Nazik
•	Sakin
Tahmini Yaşam Süresi
25 ­- 30 yılAĞIRLIK 770 - 1225 kg

Tarihi
Birçokları tarafından Britanya’nın en mükemmel ağır atları olarak düşünülen, muhteşem Shire, Büyük At ya da İngiliz Siyahı olarak bilinen ortaçağ atının neslinden geldiğine inanılmaktadır. Aslında askeri amaçlar için geliştirilmiş olmasına rağmen sonraları Shire olarak bilinen, bu ağır at cinsi, tarım daha karmaşık bir hal aldıkça ve taşımacılık daha önemli hale geldikçe, çiftçilik ve genel yük taşıma atı olarak giderek daha önemli hale geldi. İlk başlarda bile yetiştiriciler, tip, karakter ve görünüşte tekdüzelik sağlamak istediler ve orijinal kayıtları tutmak gerektiğine inandılar. 1878’de, cinsi tanıtmak ve gelişimini desteklemek için Shire At Topluluğu oluşturuldu.

Özellikleri
İyi bir yük taşıma atının gerekli özelliklerini - güç, sessizlik, dayanıklılık ve iyi huy - bir arada bulunduran Shire, mekanikleşme öncesinde, Britanya’nın gündelik yaşamında vazgeçilmez ve önemli bir rol aldı. Kırsal kesimde, toprak sürmek, çiftlik vagonlarını çekmek, kereste çekmek gibi birçok işte kullanılırken, şehirlerde, demiryolu vagonlarını, kömür arabalarını ve bira arabalarını çekerken görülüyordu.
Britanya ‘ağırlar’ günümüzde bile büyük ilgi çekerler. Birçok birahane, şehirdeki kısa taşıma işleri için Shire kullanmayı sürdürmektedirler. Bu tür bir iş için kamyon almaktansa at beslemenin daha ucuza geldiğini söylemektedirler. Kırsal kesimin bazı yerlerinde, çiftçiler hala uysal ‘centilmen devleri’ kullanmayı, motorize çiftlik gereçlerini kullanmaya tercih ediyorlar.
Avustralya’da Shire, seksenlerin başlarında soy hayvanı olarak, iki aygır Cowhill Sovereign ve Ladbrook Edward’ın ithaliyle yeniden canlandırıldılar. 1999 ilk süper premium özellikli aygır Avustralya’ya ithal edildi. Bu at, ülkedeki yetiştiricilikte önemli bir rol oynayan Trelow Father Abraham’dır. Avustralya’da Shire’lar, özellikle demiryollarında ve iskelelerde büyük takımlar halinde çalışarak endüstrinin gelişimine önemli bir katkı sağlamışlardır. Shire’lar tarımda da kullanılarak, tarımın da gelişmesine yardım ettiler.
Günümüzde genellikle Shire’lar şovlardaki gösterimlerde ve çiftçilik gösteri işlerinde kullanılmaktadırlar. Çok ilgi çekmeleri nedeniyle de birçok ülkede yeniden dirilmeye başlamışlardır.
CİDAGO 162-180 cm

Ayırt Edici Özelllikleri
Genellikle 4 bacakta kır sekiler
Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar
•	Bilinmiyor
Irkın Kan Hattı
•	Bilinmiyor

CİNSLERİ

KIR  -  KOYU DORU  -  YAĞIZ  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir